IV. kereskedési rendszer kialakítása
Ennek a keretein belül szabályokat hozol a magad számára: meghatározod a feltételeket, amiknek a megléte lehetővé teszi, hogy egy kereskedést elindíts, valamint azt, hogy mikor realizálsz profitot, és hova teszed a stoploss-t, továbbá mekkora összeget kockáztatsz a kereskedéssel.
A kereskedési rendszer célja, hogy kiszűrje a rossz minőségű kereskedéseket, a túl nagy kockázat vállalását, és a profitrealizálás hiányát.
kereskedési terv: hol indíthatsz kereskedést?
A legtöbb rossz minőségű kereskedést azért indítják az emberek, mert „érzésre” kereskednek, terv nélkül.
Ha azért indítasz egy kereskedést, mert „úgy néz ki, hogy megindul felfelé”, akkor sokszor becsapdáz a piac, visszafordul, összezavar, és összességében végül idővel úgyis annál a szintnél köt ki, amiket az alább látható módszerekkel meghatározunk.
Csak úgy érdemes kereskedni, hogy a napokkal előre meghatározott szintek érintésekor van lehetőséged kereskedést indítani egy adott coinra.
Ezeken a szinteken még várnunk kell egy reakciót – bizonyítékokat akarunk, hogy valóban az az oldal van erőfölényben, akikkel haladni szeretnénk. Erről bővebben a lenti bekezdésekben.
Ez a legfontosabb szabály az egész tréningben: CSAK olyan szinten indíts kereskedést, amit legalább egy nappal korábban meghatároztál, és ott is CSAK akkor, ha látszik, hogy belépnek kereskedők.
2 fő tényező alapján határozhatjuk meg ezeket a szinteket:
-Fibonacci szintek meghatározásával
-magasabb időtávú támasz/ellenállási szintek bejelölésével
Amikor épp egy trendet követ a piac, akkor érdemesebb a Fibonacci szintekre építeni, míg a zónázáskor csak a támasz és ellenállási szintek fognak jól működni.
Fontos, hogy ezeknél a szinteknél is számítsunk deviálásra, és várjuk meg a lenti triggerek megtörténését kereskedés indítása előtt.
trigger #1: 4 órás csúcsok és aljak újratesztje
Különösen erős trendben lévő coinoknál működik jól: ha egy coin az előző napon nagyon erős volt, és most „lehűl”, akkor sokszor a legutóbbi 4 órás csúcsról szokott pattanni.
Így jó belépőt kapsz egy erős coinra, amit könnyen felismersz, és jó eséllyel kifizetődik.
KEZDŐKÉNT ERŐSEN JAVASOLT CSAK EZT HASZNÁLNI!
trigger #2: napnyitási zóna kereskedése
A zónázás lényegében egy „aukció”, egy erőpróba, hogy melyik oldal az erősebb – a napnyitási zóna adja a legjobb referenciát ennek a felmérésére.
Önmagában ezt a triggert használni sokkal bonyolultabb, mint az elsőt, ezért érdemes sokkal kisebb pozíciókat felvenni, és tágabb stoplossokat megadni.
trigger #3: failed breakdown/breakout
kockázatmenedzsment
szabályok
Az első komponens, hogy csak előre meghatározott szinteken indíts kereskedést (soha ne ötletszerűen), tehát legyen terved.
A második komponens, hogy várj olyan reakciót, ami alátámasztja, hogy tényleg az adott oldal van erőfölényben (trigger).
A harmadik komponens, hogy mindig szabályozd a vállalt kockázat mennyiségét.