IV. kereskedési rendszer kialakítása

Ha elkezdesz kereskedni, akkor az első és legfontosabb feladatodnak annak kell lennie, hogy kialakíts egy profitábilis kereskedési rendszert.
 

Ennek a keretein belül szabályokat hozol a magad számára: meghatározod a feltételeket, amiknek a megléte lehetővé teszi, hogy egy kereskedést elindíts, valamint azt, hogy mikor realizálsz profitot, és hova teszed a stoploss-t, továbbá mekkora összeget kockáztatsz a kereskedéssel.

A kereskedési rendszer célja, hogy kiszűrje a rossz minőségű kereskedéseket, a túl nagy kockázat vállalását, és a profitrealizálás hiányát.

Ha ismered a „Billions” sorozatot, Bobby Axelrod (a sorozat főszereplője, hedge fund manager) elmagyarázza, hogy miért olyan fontos ez:
A kereskedési rendszer megléte és betartása különbözteti meg a szerencsejátékot a szakmától.
 
Az amatőrök nagy reményekkel fogadnak, terv nélkül. A profik előre elkészítik a tervet, és későn fogadnak az irányra, de akkor nagy összegben.
 
Ezért is alakul arra az árfolyam, mint ők várják: a piac bevonzza az amatőröket egy csábító helyzettel, összetöri a reményeiket, majd megindul az árfolyam, és azok, akik várták már ezt, a nagy összegeikkel beteljesítik a tervet.

kereskedési terv: hol indíthatsz kereskedést?

A legtöbb rossz minőségű kereskedést azért indítják az emberek, mert „érzésre” kereskednek, terv nélkül.

Ha azért indítasz egy kereskedést, mert „úgy néz ki, hogy megindul felfelé”, akkor sokszor becsapdáz a piac, visszafordul, összezavar, és összességében végül idővel úgyis annál a szintnél köt ki, amiket az alább látható módszerekkel meghatározunk.

Csak úgy érdemes kereskedni, hogy a napokkal előre meghatározott szintek érintésekor van lehetőséged kereskedést indítani egy adott coinra.

Ezeken a szinteken még várnunk kell egy reakciót – bizonyítékokat akarunk, hogy valóban az az oldal van erőfölényben, akikkel haladni szeretnénk. Erről bővebben a lenti bekezdésekben.

Ez a legfontosabb szabály az egész tréningben: CSAK olyan szinten indíts kereskedést, amit legalább egy nappal korábban meghatároztál, és ott is CSAK akkor, ha látszik, hogy belépnek kereskedők.

2 fő tényező alapján határozhatjuk meg ezeket a szinteket:

-Fibonacci szintek meghatározásával

-magasabb időtávú támasz/ellenállási szintek bejelölésével

Amikor épp egy trendet követ a piac, akkor érdemesebb a Fibonacci szintekre építeni, míg a zónázáskor csak a támasz és ellenállási szintek fognak jól működni.

A képen látható Fibonacci szinteket szoktam használni, ezeknél várok reakciót a legutóbbi csúcs és alj alapján.
 
Mindig a legalább 1 órás grafikonon látható csúcsokat és aljakat tekintem csak validnak, alacsonyabb időtávon csak korai, kockázatos belépést lehet kockáztatni.
 
A 0 és 1 közötti értékek mind visszahúzások – ilyenkor ugye az eredeti mozgás 23.6, 38.2, 50, 61.8, 65, vagy 76,4%-át húzzák vissza.
 
Bikapiacon gyakori, hogy csak a 0.382-es szintig húz vissza az árfolyam, ezért gyakran érdemes kockáztatni, mert különben egy giga mozgásból maradhatsz ki (ettől még a leggyakoribb visszahúzás a golden pocketig történik, de főleg alacsonyabb időtávokon).
 
A negatív értékek mind a korábbi hullám kiterjesztései, vagyis a következő hullám lehetséges végértékei.

Több impulzus hullám volt már extrémen kiterjesztett (pl a videóban említett -5.382-es szintig tartó), de a legtöbb esetben véget érnek -0.382 és -1,65 között valahol.

 

Fontos, hogy ezeknél a szinteknél is számítsunk deviálásra, és várjuk meg a lenti triggerek megtörténését kereskedés indítása előtt.

trigger #1: 4 órás csúcsok és aljak újratesztje

A szint elérése után még akarunk látni egy reakciót is, ami igazolja, hogy tényleg fölényben van az oldal, akivel haladni akarunk.
 
Ezeket a reakciókat „trigger”-nek hívjuk – amikor az előre meghatározott szinten olyan dolog történik, ami bizonyítja az egyik oldal erejét.
 
A 4 órás csúcsok és aljak újratesztje az általam legtöbbet használt trigger, mivel egyszerűségében nagyszerű, könnyű észrevenni bárki számára, és gyakran jelenti óriási mozgások kiindulópontját.
 

Különösen erős trendben lévő coinoknál működik jól: ha egy coin az előző napon nagyon erős volt, és most „lehűl”, akkor sokszor a legutóbbi 4 órás csúcsról szokott pattanni.

Így jó belépőt kapsz egy erős coinra, amit könnyen felismersz, és jó eséllyel kifizetődik.

KEZDŐKÉNT ERŐSEN JAVASOLT CSAK EZT HASZNÁLNI!

trigger #2: napnyitási zóna kereskedése

A kriptóban a legérdekesebb időszak a (londoni idő szerinti) napnyitás utáni első óra (ez Magyarországon ugye a hajnali 1 és 2 óra között időszakot jelenti, az időeltolódás miatt).
 
Sok algoritmus és a nagy szereplők is ilyenkor veszik fel a pozícióikat (és zárják le esetleg a korábbiakat), így árulkodó a következő időszak árfolyamáról, hogy merre törik meg ez az egy óra alatt kialakuló zóna.
 

A zónázás lényegében egy „aukció”, egy erőpróba, hogy melyik oldal az erősebb – a napnyitási zóna adja a legjobb referenciát ennek a felmérésére.

Önmagában ezt a triggert használni sokkal bonyolultabb, mint az elsőt, ezért érdemes sokkal kisebb pozíciókat felvenni, és tágabb stoplossokat megadni.

trigger #3: failed breakdown/breakout

Egy bikapiacon a kitörés (egy korábbi ellenállás áttörése) általában azt jelenti, hogy felülkerekedtek a vásárlók, és jelentősen magasabbra megy az árfolyam.
 
Amikor már viszont kifáradóban van a trend, akkor sokszor történnek úgynevezett „failed breakout”-ok, amik a vásárlók becsapdázását jelentik.
 
A lényeg, hogy megtörténik az ellenállás áttörése, de egy idő után visszaesik alá az árfolyam (nem lép be elég vásárló, eladók felülkerekednek), kellemetlen helyzetbe hozva azokat, akik longolták az ellenállás áttörését.
 
Vagyis ez egy SHORT trigger, ami azt jelenti, hogy le kell zárni a korábbi longodat.
 
Egyben a visszahúzások végét is sokszor egy „failed breakdown” szokta jelezni, ebből láthatod, hogy vége van az esésnek, és nyugodtabban longolhatsz.
 
Elsősorban akkor célszerű ezt használni, amikor az előző nap aljpontját töri át az árfolyam, majd visszaszerzik a bikák – így mindig pontosan tudod, hogy mit keresel, nem kell a nap közben aljakkal foglalkozni, hanem beállíthatod az értesítéseket az alj áttörésére, majd a visszaszerzésére is.

kockázatmenedzsment
szabályok

A kereskedési rendszer harmadik fontos komponense a kockázatmenedzsmenttel kapcsolatos szabályok meghozatala.
 

Az első komponens, hogy csak előre meghatározott szinteken indíts kereskedést (soha ne ötletszerűen), tehát legyen terved.

A második komponens, hogy várj olyan reakciót, ami alátámasztja, hogy tényleg az adott oldal van erőfölényben (trigger). 

A harmadik komponens, hogy mindig szabályozd a vállalt kockázat mennyiségét.

Minden piac kiszámíthatatlan: lehet, hogy 4 órás szinten jól néz ki egy terv, de történik valami, és egy magasabb időtávú terv győzedelmeskedik, megindul az ellenkező irányba a piac. 
 
Természetesen amikor észreveszed ezt, akkor új tervet csinálhatsz, de ez az első kereskedésed veszteséggel való zárulásával jár. Ez elkerülhetetlen, hiszen mindennek százalékos esélyei vannak, és néha a százalékok ellened alakulnak.
 
Az egyetlen dolog, amire teljes ráhatásod van, az a vállalt kockázat:

-ha nincs a fentiek alapján kitervelt elképzelésed, akkor NE vállalj kockázatot

-ha a terv elkezdett a terveid szerint alakulni, akkor realizálj profitot, hogy csökkentsd a vállalt kockázatot egy esetleges fordulás esetére
 
-a pozíció méretét úgy válaszd meg, hogy a meghatározott stoploss elérése esetén csak egy előre meghatározott százalékát veszítsd el a portfóliódnak