iii. technikai elemzés alapjai
A technikai elemzésre azt mondják, hogy olyan, mint „az asztrológia, csak férfiaknak”.
Vannak esetek, amikor rendkívül pontosan működik, és ezzel hatalmas önbizalmat gerjeszt, ha az embernek beigazolódik az elképzelése, de sok esetben pont más érvényesül, mint amire a tervedet építetted: és pont a tervbe vetett bizalom miatt veszítesz sokat.
A technikai elemzéssel a célunk nem az, hogy MINDIG igazunk legyen – hanem, hogy elégszer legyen igazunk ahhoz, hogy összességében profitábilisak legyünk, miközben aránylag korán észrevesszük, ha másfelé alakul a piac.
Ebben a modulban a fő elveket nézzük át, amikre építhetjük az elemzésünket – a későbbiekben pedig hozzáadjuk azokat az elemeket, amiknek a segítségével lehetővé válik eldönteni, hogy mikor nem tudunk elég biztos elképzelést felállítani, hogy érdemes legyen kereskedni.
támasz és
ellenállás
Tisztában kell lennünk vele, hogy pontosan emiatt a legtöbb manipuláció is ezek körül történik, ezekkel csapják be a leginkább a kiskereskedőket a nagyobb szereplők.
Nagyon fontos, hogy ne várjunk automatikusan reakciót egy szinttől, amit támasznak tartunk – ez nem egy betonfal, amiről lepattan az árfolyam.
Mindig várjuk meg, amíg reakció jön az adott szintről, és ez lehet, hogy úgy történik meg, hogy előbb alámegy (jóval alá), kiüti a stoplossokat, és csak később szerzi vissza a szintet, majd innen indul meg felfelé.
mozgóátlagok
és a trend
A trendvonalakat és támasz/ellenállási szinteket gyakran használják a nagy szereplők manipulációra, és a kiskereskedők csapdába ejtésére.
Ezért szükség van kiegészítő eszközökre, amik segítenek eldönteni, hogy mikor alakul ki valóban egy jó helyzet, és mikor kétesélyes még, hogy merre indul meg az árfolyam.
Összesen 3 mozgóátlagot szoktam használni:
200 MA (15 perces és 4 órás időtávon)
200 EMA (15 perces és 4 órás időtávon)
20 EMA (4 órás időtávon)
Ha az árfolyam ezek alatt van, akkor hiába néz ki rövid távon úgy, hogy megindul felfelé, bármikor visszafordulhat – ezért csak NAGYON jó tervvel érdemes longolni, és akkor is inkább ki kellene várni, amíg ezeket visszaszerzi (és vica versa shortolással).
fibonacci
szintek
A Fibonacci szintek segítenek tervezhetővé tenni a kereskedéseidet.
Ezek egy hasznos referenciapontot jelentenek, amikhez tudod mérni az adott coin erejét (ha pattan az egyik szintről, az erőt mutat, ha nem, akkor gyengeséget).
Érdemes jelentős energiát szánni a használatának a gyakorlására, mivel jelentősen megkönnyíti a dolgodat akár rövid, akár hosszú távú kereskedési döntéseket hozol meg éppen.