Hogyan Találj Fókuszt Egy Szétszórt Világban,
és Végezd El Az Igazán fontos Feladatokat?
SEGÍTSÉG: semmi köze nincsen a produktivitási trükkökhöz…
Pár nappal ezelőtt összefutottam pár új ismerőssel, és persze elkezdtek kérdezősködni a vállalkozással és az ezzel felmerülő kihívásokkal kapcsolatban.
Talán láttad már valamelyik anyagomat az érzelmi intelligenciáról, és úgy érezted, hogy „van benne valami”?
Nekem is megvolt a magam köre a „varázspirula”-megoldásokkal, amik sokat ígérnek, de keveset nyújtanak.
Valójában annak idején azért kezdtem el „varázspirulákat” keresni, hogy túllendüljek a félelmeimen, és magabiztosabbá váljak.
Egyszerűen azt akartam, hogy képes legyek megtenni azokat a lépéseket, amikről TUDOM, hogy szükségesek az életem, a karakterem, a jövőm építéséhez.
Spoiler: A varázspirulák NEM MŰKÖDTEK.
Kiderült, hogy azoknak sem működött, akik tanították.
És ez volt az a pillanat, amikor visszafordíthatatlanul rá kellett döbbennem, hogy muszáj megérteni, hogy mi történik a fejünkben.
Ezután kezdtem el foglalkozni az érzelmi intelligenciával, ami lényegében azt vizsgálja, hogy mi történik a hiedelmeinkkel, és az azok alapján kialakuló érzelmekkel kapcsolatban (ezek határozzák meg nagyrészt a cselekvéseinket a mindennapokban).
3 éve segítek az embereknek jobban megérteni azt, hogy hogyan tudják rávenni magukat a nehéz dolgokra, hogyan tudnak egyre nagyobb irányítást szerezni az életük felett.
És ha követed egy ideje a munkásságom, akkor láthatod, hogy én nem csak beszélek róla.
Hónapról-hónapra nagyon komoly kihívásokat tűzök magam elé a személyes fejlődéssel kapcsolatban (amik óriási mókának bizonyultak egyébként).
Miért?
Mert rendben vannak az alapok. És ha rendben vannak az alapok akkor az embernek van egy nagyon erős „éhsége” az eredményekre, és játszi könnyedséggel veszi rá magát.
Természetesen mindezt nem lenne „muszáj”.
De én is úgy gondolom, és több kutatás szerint is a „jó élet” kulcsa az, hogy az ember haladjon, megvalósítsa a céljait, és érezze, hogy valami önmagánál nagyobbat épít.
Már Arisztotelész is megmondta, hogy az erényes élet, az erényeik fejlesztése a legfontosabb a boldogsághoz.
Mondjuk úgy, hogy az élet nagyon élvezetes így.
Ki kell alakítanod azt az önképet, ami minden egyes nap motivál a helyes cselekvések elvégzésére, akár bármilyen külső elszámoltatórendszer nélkül is.
Gyakori Hibák
- Túl sok mindent csinálni egyszerre: Mindenki tudja, hogy tavaly el kellett volna kezdenie a szokást, amit most akar kialakítani. Sokszor valaki úgy "bünteti" magát, hogy óriási erőfeszítéseket vállal (gondolj arra, amikor újévkor valaki, aki soha nem edzett, hirtelen heti ötször akar edzeni járni 2 órákra...).
- Próbálni "beprogramozni" magad: Az elménk nem egy számítógép, amit beprogramozol, és kivitelezi a feladatot. Bármennyire is ezt akarja valaki. Igen, nagyon jó, ha van egy struktúrája a napodnak, de minden órát betáblázni nem véletlen nem működőképes hosszú távon (komolyan MIKOR volt olyan, hogy hónapokon keresztül beosztottad az idődet minden nap?)
- Ragaszkodni a "multis" munkamenethez:Ezt valaki elmagyarázhatná nekem. Van egy öregedő tanácsadó, aki egész életében nagyvállalatokkal konzultált. MIÉRT használnád te a mindennapjaidban UGYANAZT a módszert, amit szervezetek menedzsmentjére találtak ki? Nem azt akarom mondani, hogy rosszak ezek a módszerek. Ötletet meríteni nagyon jó belőlük. De tudnod kell, hogy ezeket arra találták ki, hogy az alkalmazottakból minél több egységnyi munkát sajtoljanak ki. De például sportolók, vagy kreatív, alkotói munkát végzők soha nem használnák ezeket a módszereket.
- Nem hagyni időt a regenerálódásra:Az előző pont végén említettem a sportolókat. Egy kutatás szerint (később bővebben idézem ezt a kutatást) az irodai munkásnak nehezebb dolga van, mint az élsportolónak. Miért? Mert az élsportolónak van rengeteg ideje felkészülni, regenerálódni, hogy utána teljesíteni tudjon. Az irodai munkásnak "produktívnak" (értsd: elfoglaltnak) kell tűnnie 8-10 órán át. Pedig szüksége van regenerálódásra. Bármennyire is azt hiszik sokan, hogy "a siker kulcsa", hogy 22 órákat dolgozz, ez egyszerűen nem igaz. Amire szükséged van az 3-5 órányi elmélyült munka, ami után regenerálódsz.
- Hatásosság hiánya:NAGY különbség van az elfoglaltság (amikor sok mindent csinálsz), a hatékonyság (amikor jól csinálod a dolgokat), és a hatásosság között (amikor a LEGFONTOSABB dolgokat csinálod hatékonyan. A legtöbb ember nem veszi észre, hogy bizonyos kulcsfeladatok kevés energiába kerülnek, és óriási eredményeket hoznak, míg sok feladat nagyon kevés eredményt hoz, de rengeteg energiát emészt fel.
Nem Egy Újabb Produktivitási Tréning...
A nagy cégek sokszázezer forintokat fizetnek ki olyan technikákra, amik szerintem nagyon alacsony hatékonysággal fognak működni.
"Hogyan Olvastam el 2015-ben 100+ könyvet, Kerültem a Legjobb Formámba, Miközben Elindítottam egy új Vállalkozást?"
Összességében 2015-ben olyan célokat értem el, amiket év elején ki se mertem volna tűzni. Nem sorolom fel őket, mert nagyon meseszerűbe hajlana a dolog, de ez az előadás főleg azoknak szól, akik látták menet közben alakulni ezeket a dolgokat, és ugyanezeket az eredményeket akarják.
- Az értékrended tisztázása, hogy meglegyenek a miértjei a cselekvéseidnek, és ezek rendszerbe legyenek szedve.
- A figyelmed irányítása, amit nem tudsz szoftvereknek, vagy tennivalólistáknak kiszervezni, meg kell értened, hogy mi játszódik le a fejedben.
- Rituálék és procedúrák kidolgozása, amik lehetővé teszik, hogy könnyen belevágj a feladatok kivitelezésébe, és maximálisan a fejlődésre tudj koncentrálni.
- Egy támogató rendszer kidolgozása, ami nehezítő körülmények között is biztosítja, hogy villámgyorsan visszanyered az egyensúlyod és a fókuszod.
- A csúcsteljesítők lényegesen kevesebbet dolgoznak (kb 4 órát), de arra jobban felkészülnek (9+ óra alvás), és az alatt az idő alatt maximálisan koncentrálnak. (Ericcson, 1993)
- Emiatt a fő céljuk nem az idő, hanem az energia menedzsmentje, próbálják minél jobban tágítani az erre való kapacitásukat, a határaik feszegetése által. (Loehr, Schwartz, 2005)
- Nem szükséges korán kelned, hanem meg kell találnod azokat az időpontokat, amikor a legjobb munkádat tudod végezni, és azt az időt a legfontosabb feladatra szánni. (Wieth, Zacks, 2011)
- Az információ túltöltése jelentősen rontja a teljesítőképességünket. Képesnek kell lennünk a végtelen információ világában sok dologra NEM-et mondani. (Bohannon, 2011)
TACIT Mesterkurzus
Több, mint 6 órányi tartalom 20 perces videókban
Korlátlan hozzáférés, könnyen érthető és gyakorlatban alkalmazható tudás
Az emberek azért nem haladnak, mert nem értik, hogy mi történik a fejükben.
AMINT megértik, hogy miért halogatnak, és mitől érzik a cselekvésre való vágyat, nevetségesen leegyszerűsödik a helyzet.
Azt fogod kívánni, hogy bár 5-10 éve ismernéd ezeket a gondolatokat, mert pillanatokon belül át fogod látni a hasznukat a céljaid megvalósításában.
Legyen a célod egy kiváló fizikum, egy előléptetés, egy új készség elsajátítása, vagy egy vállalkozás elindítása (szerintem mindegyik remek ötlet az életed ideálissá tételéhez), szükséged lesz erre az áttöréshez.
Megmutatom, hogy hogyan alakíts ki olyan szokásokat, amik tartósan megmaradnak.
Veled is előfordult már, hogy próbálkoztál egy darabig, de csak hónapokkal később döbbentél rá, hogy „Hééé, ez a szokás nekem fontos lett volna, mégse csinálom?”.
Velem is megtörtént, méghozzá sokszor.
Sőt, néha most is megtörténik-de a lényeg, hogy SOHA nem a fontos tevékenységekkel, csak azokkal, amik teljesen mellékesek.
Létezik 5 olyan készség, amiket bár nehéz felépíteni magadnak, de ha megteszed, akkor biztosan sikeres leszel. Hogyan alakítsd ki őket?
Megmutatom a Mesterkuzuson belül!
Régóta mondom az embereknek, hogy havonta pár százalék haladásra van szükségünk.
A céljaink elérése nem önmagunk hajszolásából áll, hanem a zavaró tényező kiiktatásából, a fókuszunk megőrzéséből, és az energiánk ügyes menedzseléséből.
Ha képesek vagyunk havi 2-3%-ot haladni, akkor 5 éven belül minden a rendelkezésünkre fog állni.
2-3%-ot egy kis odafigyeléssel nagyon könnyű hozni: én mindig 5-6%-ot tervezek magamnak (és hosszú távon is szeretném fenntartani ezt).
Na most, ha valaki 5-6%-ot halad, akkor hamarosan irigylésre méltó dolgokat valósít meg az életében.
Azzal kell kezdened, hogy kitűzöd a számodra ideális állapotot, utána elkezded visszabontani, hogy milyen folyamat valósítja ezt meg hónapról-hónapra.
Milyen kihívásokat kell leküzdened?
Mik azok a készségek, amiket munkába telik elsajátítani, de garantálják neked a bőséget az életben?
És hogyan felejtsd el egy ÉLETRE a halogatást, és válj képessé koncentráltan dolgozni?
Kiderül a Mesterkurzusból!
1. felvonás: Érzelmi Intelligencia és Teljesítmény
Első körben megismerkedünk az érzelmi intelligencia alapvető működési elveivel.
Ezzel a következő kérdések kerülnek megválaszolásra:
- A helyes és a HELYTELEN megoldás a halogatás leküzdésére.
- A "Schelling-módszer",a koncentráció fenntartására.
- Az igazság a motivációról és az akaraterőről-és a módszer, amivel nem szakadsz bele a munkába.
2. felvonás: Gyors Győzelmek
A második felvonásban végigmegyünk több tucat olyan tanácson, amik támogatni tudják a korábban elhangzottakat.
Nincsenek általános megoldások, de ki tudunk alakítani egy olyan listát, amin felsoroljuk azokat a lépéseket, amik az úton tartanak.3
- Hogyan automatizálj heti 1-10 órát igénybevevő tevékenységeket? (Az e-mail csak a kezdet;))
- Mi a no. 1. eszköz, ami nekem 50%-ot dobottaz elintézett feladatok mennyiségén?
- A Nagy Büdös Igazságarról, hogy miért nem lesz az emberek 99%-a soha profi (A Google-módszer).
3. felvonás: Rituálék Mesterfokon
Én úgy látom, hogy a „jó élet” kulcsa nem más, mint hogy BORZASZTÓAN jók legyünk valamilyen területen.
Ennek viszont ára van, és a legtöbben pont azért adják fel ezt az utat, mert nincsenek érzelmileg felkészülve a csúcsteljesítményre.
- Hogyan dolgozott Da Vinci, Edison és Stephen King, és mit vettem át tőlük?
- Hogyanalakítsd a következő 5 éved (lépésről-lépésre), hogy pontosan ott lyukadj ki, ahol lenni akarsz?
- Az 5 legfontosabb készség (MIND érzelmi intelligencia-függő),amiket a foglalkozásodtól függetlenül fejlesztened kell (és hogyan?).
MESTERKURZUS TRÉNING
megrendelés
FIZETÉS EGY ÖSSZEGBEN
BANKI ÁTUTALÁSOS ÉS BANKKÁRTYÁS FIZETÉS-
AZONNALI HOZZÁFÉRÉS AZ ONLINE TRÉNINGHEZ (8 ÓRA TÖMÉNY TARTALOM)
-
1. MODUL: ÉRZELMI INTELLIGENCIA ÉS TELJESÍTMÉNY
-
2. MODUL: GYORS GYŐZELMEK - ESZKÖZÖK ÉS TIPPEK
-
3. MODUL: RITUÁLÉK MESTERFOKON
-
BÓNUSZ: ASSZERTÍV KOMMUNIKÁCIÓ MINITRÉNING
-
BÓNUSZ: GYORSÍTOTT TANULÁS A MINDENNAPOKBAN
-
BÓNUSZ: A TOP 5 KÉSZSÉG, AMIT FEJLESZTENED KELL
Azonnali hozzáférés
FIZETÉS KÉT RÉSZLETBEN
BANKI ÁTUTALÁSOS ÉS BANKKÁRTYÁS FIZETÉS-
AZONNALI HOZZÁFÉRÉS AZ ONLINE TRÉNINGHEZ (8 ÓRA TÖMÉNY TARTALOM)
-
1. MODUL: ÉRZELMI INTELLIGENCIA ÉS TELJESÍTMÉNY
-
2. MODUL: GYORS GYŐZELMEK - ESZKÖZÖK ÉS TIPPEK
-
3. MODUL: RITUÁLÉK MESTERFOKON
-
BÓNUSZ: ASSZERTÍV KOMMUNIKÁCIÓ MINITRÉNING
-
BÓNUSZ: GYORSÍTOTT TANULÁS A MINDENNAPOKBAN
-
BÓNUSZ: A TOP 5 KÉSZSÉG, AMIT FEJLESZTENED KELL
Azonnali hozzáférés
VÉLEMÉNYEK
A VERHETETLEN 365 NAPOS
100% TACIT GARANCIA
A garanciapolitikám egyszerű: ha bizalmat szavazol meg nekem, akkor én tartozom azzal, hogy a legjobbat kapd a pénzedért.
Sokan tartanak tréningeket, gyakran garancia nélkül, vagy nevetséges feltételekkel („Az első 2 órában jelezd, hogy nem akarod folytatni”), abban bízva, hogy csak épp annyira elégedett legyél, hogy ne kérd vissza pénzed.
Én mindent a vásárlóimnak köszönhetek, és a vállalkozásom csak akkor működhet, ha az emberek visszatérnek/ajánlják a tréningjeimet, és mindenekelőtt: érzik, hogy a tanácsaim jelentős mértékben hozzájárulnak a haladásukhoz.
Az első számú célom, hogy minden kliensem azt érezze, hogy a tréningjeim sokszorosan megtérülő befektetések, és ezért dolgozok minden nap.
Ha bármilyen esetben úgy érzed, hogy nem vagy teljesen elégedett a tréning minőségével, kérlek jelezd az adam@tacitproject.hu e-mail címen a vásárlás utáni 365 napon belül.
Első körben meg szeretném válaszolni az esetlegesen felmerülő kérdéseket, vagy orvosolni a problémát, de ha ennek ellenére is ragaszkodsz a pénzed visszatérítéséhez, rövidesen visszautalásra kerül a pénzed 100%-ban.